fbpx

Łódź Design Festival – w roku 2009 i 2015

25 Paź
Kategoria: Lifestyle

Tydzień temu, dokładnie w dniach 16-17 października, udałam się do Łodzi na Łódź Design Festival 2015.

Będąc jeszcze na studiach, które kończyłam właśnie w tym mieście, miałam okazje być uczestnikiem trzeciego cyklu tej imprezy, w 2009 roku. Później przez kolejne lata obserwowałam ich poczynania najczęściej przez internet, jednak w tym roku stwierdziłam, że najwyższa pora zobaczyć na właśnie oczy jaki zmienił się ten festiwal przez ostatnie 6 lat.

Szczerze przyznam, że przez ostatnie 5 lat, od momentu ukończenia studiów, jakoś tak nie po drodze było mi do Łodzi i jakież było moje zaskoczenie, kiedy spacerkiem udałam się z dworca Łódź Kaliska do centrum, jak to miasto się zmieniło przez ten czas, oczywiście na pozytyw.

lodz 2015

Wracając do tematu, Festiwal odbywał się w dwóch miejscach, na ulicy Piotrkowskiej 250 i Tymienieckiego 3, oba obiekty nie są zbytnio od siebie oddalone więc łatwo było udać się z jednego punktu do drugiego.

Jednak ze względu na mój dwudniowy pobyt w towarzystwie koleżanek po fachu, postanowiłyśmy zwiedzanie rozdzielić na dwa dni. I tak piątkowe popołudnie poświeciłyśmy na zwiedzanie pierwszego centra festiwalowego przy Piotrkowskiej oraz Łodzi z głównym naciskiem na Off Piotrkowską, natomiast drugi dzień spędziłyśmy w Art_Inkubator przy Tymienieckiego.

O ile mnie pamięć nie myli to pierwszy cykl Festiwalu odbywał się tylko przy Tymienieckiego w tych samych budynkach, które dziś są odnowione, a wtedy ich wnętrza nie wyglądały zachęcająco, natomiast nadawały cudowny klimat prezentowanym pracą czy projektom.

design festiwal20091

Mam wrażenie, że pierwsze edycje Festiwalu bardziej stawiały na design i innowacyjne rozwiązania tworzone przez studentów czy absolwentów uczelni artystycznych, natomiast nie mogę sobie przypomnieć, żeby pojawiały się wtedy jakieś bardzo znane marki – firmy.

design festiwal20092

Chcąc Wam uświadomić jak wyglądał Łódź Design Festival w 2009 roku udostępniam zdjęcia, które wtedy wykonałam, znajdziecie je TUTAJ.

Po odświeżeniu sobie pamięci jak to wyglądało wtedy a jak teraz, uważam, że jest ogromna różnica, natomiast jest mi ciężko zająć jednoznaczne stanowisko czy jest to zmiana na plus czy na minus.

Na pewno to co widziałam tydzień temu idzie w kierunku bardzo komercyjnym i moim zdaniem troszkę zaczyna przypominać targi wnętrzarskie niż festiwal designu. Oczekiwałam zobaczyć dużo ciekawych rozwiązań, które dopiero pojawiają się na rynku lub mają zamiar na niego wejść, żeby zaskoczono mnie ciekawymi pomysłami, może nawet niekonwencjonalnymi, natomiast w dużej mierze zobaczyłam wiele firm, których ofertę znam chociażby dzięki szkoleniom produktowym danej marki.

Było oczywiście miejsce dla młodych projektantów w postaci wystawy pokonkursowej „make me”, jednak wydaje mi się, że wcześniej był to priorytet, natomiast teraz zeszło to na dalszy plan.

design festiwal2015

Skłamałabym twierdząc, że festiwal nie zrobił na mnie wrażenia i był to czas zmarnowany, nie uważam tak. Klimat całego festiwalu i wnętrz, w których się wszystko odbywa jest niepowtarzalny i trzeba się tam znaleźć żeby to poczuć.

design festiwal20151

Było kilka „stoisk”, które zwróciły moją uwagę i utkwiły mi w pamięci, ale bardziej pod względem ciekawej aranżacji czy grafiki, m.in. IKEA, Porta czy Florabo2.

design festiwal20152

Niestety nie było tak zwanego efektu łał, który miałam po edycji z 2009 roku.

Pomimo moich mieszanych uczuć uważam jednak, że warto bywać na tego rodzaju „imprezach” branżowych. 

Jakie są Wasze wrażenia, odczucia po Festivalu? Kto był?

 

* Zdjęcia, oczywiście poza tymi z 2009 roku, są autorstwa Sylwii Dominikowskiej.

Czytany 2283 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi