fbpx

Zapytaj projektanta wnętrz część 2 – 5 najczęściej popełnianych błędów przy urządzaniu wnętrz

26 Sty
Kategoria: Wnętrza

Dziś druga część z cyklu zapytaj projektanta wnętrz, tym razem przedstawię Wam najczęściej popełniane błędy podczas urządzania wnętrz.

W pierwszej części mogliście przeczytać o tym jak optycznie powiększyć pomieszczenie.

Dziś chce Was przestrzec przed notorycznymi błędami, które czasami mogą wiele kosztować.

Mam nadzieję, że niektórym otworzą się oczy i stwierdzą, że warto wziąć te uwagi do siebie podczas wystroju swojego M.

 

Kiedy kupujemy mieszkanie, budujemy dom czy przystępujemy do remontu nie zawsze zwracamy uwagę na szczegóły, które w późniejszym czasie lub całokształcie zaczynają mieć kluczowe znaczenie.

1. Katalog

W dzisiejszych czasach mamy niesamowity dostęp do informacji, co za tym idzie znajdujemy mnóstwo inspiracji związanych z wystrojem wnętrz, ich głównym źródłem jest oczywiście internet, ale także czasopisma.

Spora część pięknych zdjęć do publikacji wnętrzarskich jest wykonywana specjalnie pod konkretny artykuł na bardzo dużych powierzchniach, żeby można było jak najwięcej pokazać na jednym ujęciu. Jest to częsta praktyka stosowana przez firmy z wyposażeniem, co jest oczywiście zrozumiałe, bo chcą zaprezentować swój asortyment.

Niestety ma się to często nijak do naszych wnętrz.

Nie raz zdarzyła mi się już taka sytuacja podczas pracy z klientem, że wyraźnie zażyczył sobie to co zobaczył na zdjęciu w katalogu czy na stronie internetowej. Nie pomogły moje tłumaczenia, że na powierzchni którą klienci dysponowali nie da się tego zmieścić, dopiero kiedy przedstawiałam kilka wariantów rozwiązań w formie wizualizacji uświadamiali sobie, że mam rację.

Dlatego inspirujmy się danymi zdjęciami a nie próbujmy na siłę przenieś wystrój 1:1 do naszego wnętrza.

2. Różnorodność

Kiedy przychodzi do urządzenia całe mieszkanie czy dom zastanówmy się przed zakupami jak byśmy chcieli żeby nasze wnętrza wyglądały jako całość.

Często podoba nam się bardzo wiele stylów i rozwiązań, jednak nie próbujmy tego wszystkiego zastosować na raz w naszym wnętrzu.

Nie będzie dobrze wyglądać jeśli zrobimy salon minimalistyczny, łazienkę rokoko i na dokładkę kuchnie w stylu shabby chic.

Doskonale rozumiem, że może nam się wiele rzeczy podobać jednak patrzmy na swoje mieszkania czy domy całościowo, żeby stanowiły spójne połączenie i gładko przechodziło się z jednego pomieszczenia do drugiego.

3. Monotonia

Wciąż w naszym społeczeństwie króluje hasło, że beże i brązy są najlepszym lekarstwem na wszystko, doskonale ocieplają wnętrze, dają wrażenie przytulności i oczywiście optycznie powiększają.

Jednak kiedy we wnętrzu mamy jasną podłogę, do tego beżową kanapę i lekko brązowy stolik, na ściany dobieramy w podobnej kolorystyce farbę to wszystko staje się monotonne. Nie mamy żadnych kontrastów i całość staje się jedną wielką plamą.

Nie bójmy się używać kolorów, oczywiście z rozwagą.

Jeśli chcemy zachować w jasnej kolorystyce meble, to na podłogę połóżmy ciemną deskę czy panele, która będzie stanowiła świetny kontrast, a na ścianach niech królują biele, szarości, zielenie, fiolety i inne kolory.

4. Oświetlenie

To kolejna bolączka, z której bardzo mało ludzi zdaje sobie sprawę, a kiedy już wstawia do wnętrza ostatnie dodatki okazuje się, że jest za mało światła, albo nie w tym miejscu co trzeba, zaczynają pojawiać się przedłużacze i jest dramat. Miało być tak pięknie, a kable jak zwykle na wierzchu.

Żeby uniknąć takich błędów przemyślmy na początek całą aranżację naszego wnętrza, zaplanujmy co gdzie ma się znaleźć, czyli w języku projektantów przygotujmy tzw. projekt funkcjonalny. Zaznaczmy sobie orientacyjnie, chociaż by w domu na podłodze, nasze przyszłe wyposażenie i dopiero wtedy rozplanujmy oświetlenie, gniazdka i łączniki. Pozwoli nam to uniknąć wielu niepotrzebnych nerwów i późniejszych przedłużaczy.

5. Dodatki

Są doskonałym uzupełnieniem, ocieplają i nadają charakter naszym wnętrzom. Jednak podobnie jak w przypadku punktu 2 pamiętajmy aby stanowiły one całokształt z naszymi wnętrzami. Mają je podkreślać, a nie konkurować. Dobrze dobrane dodatki będą spełniały rolę dekoracyjną, a także mogą wyrazić Ciebie i Twoje zainteresowania.

Co jeszcze dodalibyście do tej listy? Z jakimi błędami najczęściej się spotykacie?  

Czytany 2282 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi