fbpx

Narożnik czy sofa? Odwieczny dylemat

20 Wrz
Kategoria: Wnętrza

Ilekroć projektuję wnętrza i dochodzę do pytań jakie mają klienci oczekiwania co do salonu / pokoju dziennego, co woleliby narożnik czy sofę, to zawsze słyszę odpowiedź nie wiemy.

W takie sytuacji od razu "wyciągam" kolejny zestaw pytań, czyli jakie przeznaczenie ma pełnić salon? Czy mamy mieć dużo miejsca na przyjmowanie gości, spotkania towarzyskie? Czy wolimy spędzać czas przed tv? Ilu jest domowników? Czy wspólnie spędzają dużo czasu?

Oczywiście patrzę też na całe pomieszczenie i inne sprzęty, które maja się w nim znaleźć i dopiero mając pełen "obraz" wnętrza podejmuję decyzję co doradzić klientowi.

Nie będę ukrywać, że jestem zwolenniczką narożnika, ale zdaję sobie też doskonale sprawę z tego, że nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie.

Sofa czy też kanapa świetnie sprawdzi się w niewielkich wnętrzach, zajmuje mało miejsca, jest mobilna więc łatwo przestawiać ją z miejsca na miejsce, jeśli lubimy częste zmiany.

Ma też swoje niewielkie wady, nie usadzimy na niej zbyt wiele osób, więc jeśli lubimy spotkania towarzyskie w większym gronie, musimy mieć w zanadrzu dodatkowe miejsca siedzące. Na wygodną drzemkę też się niestety średnio nadaje.

W salonach o konkretnych rozmiarach sofa jest również dobrym rozwiązaniem, świetnie może uzupełnić się wraz z fotelami czy pufami oraz występować w zestawie podwójnym, co mam na myśli np. dwie kanapy naprzeciwko siebie, a pośrodku stół kawowy.

sofy kanapy

źródła zdjęć: 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6

Z kolei jeśli chodzi o narożnik to musimy mieć na niego nieco więcej miejsca, ale dzięki temu zyskujemy leżankę, na której możemy wygodnie poczytać książkę czy uciąć sobie przyjemną drzemkę. Mamy zdecydowanie więcej powierzchni „siedzącej” i nie trzeba się już martwić gdzie przechować dodatkowe siedziska, kiedy wpadnie kilku znajomych.

Narożnik to także doskonała forma do podziału przestrzeni i wydzielenia stref w salonie.

Wady narożnika? Hmm... Jest zdecydowanie mniej mobilny niż sofa, a w mniejszych pomieszczeniach zazwyczaj ma swoje jedno stałe i niezmienne miejsce.

naroznik

 

źródła zdjęć: 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 

Jedno i drugie rozwiązanie jest dobre, jak zawsze każde z nich ma swoje wady i zalety, ja jednak pozostanę nadal zwolenniczką narożnika.

Podejmując decyzję co wybrać narożnik czy sofę, zawsze kierujcie się przede wszystkim komfortem użytkowania i wygodą, nie zapominając oczywiście o wielkości pomieszczenia, ustawności wnętrza i funkcjonalności.

Jakie rozwiązanie wybieracie do swoich salonów? Preferujecie narożnik czy jednak sofę?

Czytany 2840 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi