fbpx

Akcja remont! Łazienka w bloku

27 Wrz
Kategoria: Wnętrza

Remont łazienki w mieszkaniu, w bloku, to wcale nie taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać.

W ostatnim czasie tak się złożyło, że miałam sporo projektów łazienek w tzw. blokach z wielkiej płyty i z własnego doświadczenia, również remontowego (sama mieszkam w takim bloku i remont mam już za sobą, zresztą pisałam Wam o tym ponad rok temu), wiem jak ogarnąć ten temat i dlatego chciałabym dzisiaj zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które mam nadzieję, że uchronią Was przed niechcianymi błędami.

Pierwsza i można powiedzieć najważniejsza rzecz na początek to, oczywiście oprócz ogólnego planu, instalacje, wodno-kanalizacyjna i elektryczna.

Jeśli nasz blok ma jakieś dwadzieścia, trzydzieści lat albo więcej, to zanim przystąpimy do remontu wymieńmy rury od wody i kanalizacji, żeby za jakiś czas nie było niemiłej niespodzianki, że coś cieknie czy pękło. Taka wymiana rur, w jednym czy dwóch pomieszczeniach (mam na myśli łazienkę i wc osobno) nie wiąże się zazwyczaj ze zbyt dużymi kosztami w stosunku do całego remontu i na pewno oszczędzi nam sporo nerwów w przyszłości. Korzystając z okazji możemy zawsze rozważyć inną aranżację łazienki, niż ta która jest w chwili obecnej, może akurat lepiej byłoby mieć prysznic zamiast wanny, albo umywalkę w innym miejscu.

Warto także przemyśleć kwestię grzejnika, który zazwyczaj jest umieszczony w totalnie nietrafionym miejscu i zamiast służyć to tylko przeszkadza. Co prawda na chwilę obecną nie jest to możliwe, ponieważ rozpoczął się sezon grzewczy, ale zazwyczaj od kwietnia lub maja do września mamy czas, żeby nasz grzejnik zmienił lokalizację, pamiętajmy jednak o tym, że wcześniej musi nam na to wyrazić zgodę spółdzielnia lub wspólnota pod którą podlega nasz blok.

Kiedy tą jedną rzecz mamy za sobą pomyślmy o instalacji elektrycznej. Gdzie byłoby najwygodniej żeby znalazło się gniazdo, łącznik, zastanówmy się na jakim oświetleniu i gdzie nam zależy.

Kilka porad w tej dziedzinie znajdziecie we wcześniejszym wpisie oświetlenie w łazience

lazienka elektryka

Powyższe kwestie mają naprawdę duże znaczenie w łazience w szczególności jeśli chcemy żeby znalazły się w niej płytki lub inny trwały materiał. Wiem też, że wielokrotnie ludzie bagatelizują tą sprawę mówiąc, że jak nic się nie działo przez trzydzieści lat to jak ma się teraz nagle coś zmienić.

Ostatnio kiedy uświadomiłam ten temat klientowi stwierdził, że bardzo dobrze, że zwracam na to jego uwagę, bo on kompletnie o tym nie pomyślał, a nie ma ochoty za jakiś czas obudzić się z wizją zalanej łazienki, którą trzeba w połowie „rozebrać” żeby dostać się do uszkodzonej rury i powtarzać remont od nowa.

Kolejne elementy remontowej układanki to oczywiście wybór materiałów wykończeniowych i elementów wyposażenia czyli zdecydowanie przyjemniejsza część. Pamiętajmy jednak, że często płytki należy zamówić z wyprzedzeniem, czas oczekiwania może być różny od kilku dni do nawet kilku tygodni, no chyba że udamy się do marketu budowlanego to jest duża szansa, że będą mieć dane płytki na stanie.

Podobnie ma się sytuacja z wyposażeniem, upewnijmy się zawsze w punkcie sprzedaży jaki jest czas na dostawę wybranej kolekcji ceramiki sanitarnej.

Kiedy mamy już wszystkie niezbędne elementy, możemy pomyśleć o samych przyjemnościach czyli oświetleniu i dodatkach, a na koniec cieszyć się z naszego małego, domowego spa.

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna kwestia projektanta wnętrz i dobrego wykonawcę umówmy wcześniej (najlepiej zajmijmy się tym tematem jak tylko wpadnie nam do głowy pomysł z remontem łazienki), nie liczmy na to, że od ręki będą mieć wolne terminy. Taki remont to cały proces, do którego należy przygotować się z wyprzedzeniem, jak do klasówki w szkole. Kiedy wszystko dokładnie zaplanujemy, remont, nawet niewielkiego pomieszczenia jakim niewątpliwie często jest łazienka w bloku, będzie sukcesem, z ograniczoną ilością nerwów i nieprzyjemnych niespodzianek.

Jak wygląda Twój remont łazienki? Od czego zaczynasz?

 

Czytany 3846 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi