fbpx

Pokój dla niemowlaka

13 Lut
Kategoria: Wnętrza

W ostatnim czasie już kilkakrotnie zadano mi pytanie czy są jakieś trendy odnośnie urządzania pokoju dla niemowlaka.

Na początek stwierdzę, że zamiast trendów ważniejsza jest wygoda zarówno dla noworodka, jak i jego mamy.

Największym problemem przy aranżacji pokoju dziecięcego jest kolor ścian.

Na początku powinien być on neutralny, gdyż niedojrzały jeszcze układ nerwowy można pobudzić intensywną kolorystyką. Najczęściej polecane są odcienie pastelowe, które nie będą przytłaczać tylko relaksować i uspokajać. Wtedy najlepiej sprawdzają się odcienie brzoskwiniowe, morelowe, écru, kremowe, waniliowe, lawendowe, wrzosowe itp.

Kiedy nasze maleństwo zacznie rosnąć stopniowo możemy wprowadzać intensywniejszą kolorystykę.

Pokój powinien rosnąć i rozwijać się wraz z naszym dzieckiem.

Drugą ważną rzeczą jest oświetlenie. Należy zwrócić szczególną uwagę na ostre światło, za którym dziecko nie przepada. Warto zamontować w oknach żaluzje lub rolety, nie stosować żarówek o dużej mocy, a także zainstalować lampkę nocną, która jest pomocna podczas przewijania czy karmienia.

Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka? Na co zwrócić uwagę?

Jak już wcześniej wspomniałam znaczenie ma kolor i oświetlenie, a teraz przejdzmy do elementów wyposażenia.

Łóżeczko powinno znajdować się w spokojnym i dość cichym miejscu, bez przeciągów więc tym samym oddalone od drzwi i okien, nie powinno być również zbyt ciepło.

W okolicach łóżeczka powinna znajdować się lampka nocna i wygodny fotel, który będzie wygodnym uzupełnieniem podczas nocnego karmienia.

Jeśli planujemy przewijak jako osobny mebel, a nie nakładkę na łóżeczko, również powinien znaleźć się w niedalekiej odległości od łóżeczka, żeby sprawnie i szybko można było zmienić pieluszkę. Zaraz obok powinna pojawić się np. komoda z potrzebnymi, niezbędnymi „kosmetykami” i artykułami higienicznymi oraz pojemnik na zużyte pieluszki. W dalszej części pokoju niezbędna będzie szafa lub kolejna komoda na pozostałą garderobę oraz regał na pierwsze zabawki czy książeczki.

A Wy co uważacie za niezbędne wyposażenie pokoju dla takiego maluszka?

Czytany 2537 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi