fbpx

Niepowtarzalne meble czyli o pasji tworzenia z drewna, palet i sklejki

30 Lip
Kategoria: Home Decor

Meble stanowią ważny element każdego wnętrza, oprócz pełnienia funkcji przechowywania coraz częściej zaczynają stanowić również ważny element wystroju. Wybór w zależności od pomieszczenia jest przeogromny, ale często jeśli zaczynamy szukać konkretnej rzeczy, jak np. stołu, krzesła, komody czy szafki RTV okazuje się, że nie jest to już taka prosta sprawa.

 Od kilku lat widzę coraz większy trend współpracy ze stolarzami. Coraz częściej chcemy mieć dobrze wykorzystaną przestrzeń oraz mebel dopasowany do naszych potrzeb, wymagań i oczekiwań, a także doceniamy jakość tych produktów pod względem wykończenia.

 

Jeśli obserwujecie mnie już od jakiegoś czasu to doskonale wiecie, że oboje z mężem mamy wspólną pasję jaką są meble. Stawiamy tu na unikatowe rozwiązania i jakość tworzonych mebli, które powstają z miłości głównie do naturalnych materiałów, jakim jest m.in. drewno.

Takie meble tworzone z drewna, sklejki czy elementów z palet mają swój niepowtarzalny i niezapomniany charakter.

I dziś chciałabym opowiedzieć trochę o tym co stworzyliśmy.

 

Od czego się to wszystko zaczęło?

 

Hmm... tak naprawdę od szafki pod telewizor.

Kilka lat temu kiedy robiliśmy kapitalny remont mieszkania i zbliżaliśmy się po wielu miesiącach do finału wymarzyliśmy sobie konkretny model szafki, zależało nam także na określonych wymiarach. Kiedy rozpoczęliśmy poszukiwania okazało się, że żadna z dostępnych na ten moment szafek nie spełnia naszych wymagać, albo pod względem wymiarowych albo wizualnym, o jakości już nawet nie wspomnę lub też układu wewnętrznego półek, nie będę ukrywać, że jesteśmy zwolennikami szuflad. Zakasaliśmy więc rękawy, stworzyliśmy najpierw bardzo dokładny model, dobraliśmy materiały wykończeniowe i przeszliśmy do działania. Cały proces powstawania tej szafki opisałam na blogu praktycznie krok po kroku, zainteresowanych odsyłam poniżej

szafka pod TV 1

szafka pod TV 2

Następnym elementem wolno stojącym jaki wykonaliśmy, tak naprawdę na próbę, był stolik nocny, taka trochę mini komódka.

Całość korpusu została wykonana ze sklejki, gdzie narożniki są łączone pod kątem 45 stopni, z kolei brzeg jest oklejony obłogiem dębowym. Oprócz otwartej półki jest także szuflada z pełnym wysuwem posiadająca front z płyty meblowej w kolorze betonu, nóżki zamontowane pod lekkim kątem to z kolei drewno bukowe. Kolor uzyskaliśmy dzięki zastosowaniu wosku barwionego.

stolik nocny komoda 1

stolik nocny komoda 2

Jaki był kolejny temat? 

To meble na nasz malutki balkon. Trochę czasu zajęło nam doprecyzowanie tego co byśmy chcieli, ale tak żeby nie zagraciło nam i tak niewielkiej przestrzeni, a mimo to spełniało funkcje użytkową, jak siedzisko czy stolik, bo co to za przyjemność mieć coś co jest niefunkcjonalne lub blokuje nam tak prozaiczną czynność jak wieszanie prania.

I tak powstała stosunkowo niewielka skrzynia, która jest siedziskiem a zarazem miejscem do przechowywania, a także składany stolik, na którym swobodnie mieści się laptop.

Całość została wykonana z kantówek sosnowych i pokryta impregnatem do drewna ochronno-dekoracyjnym w określonym kolorze, który świetnie zabezpieczył naturalny materiał.

balkon metamorfoza

Nowe wyzwanie.

Następne wyzwanie jakie postawił sobie mój mąż to zrobienie drewnianego stołu z nietypowymi nogami, które wpływają na całokształt. Stół jest wykonany z drewna jesionowego, a sam blat został od spodu wzmocniony metalowym płaskownikiem.

Blat jest nieszablonowy - jego brzegi są frezowane pod kątem żeby uzyskać efekt cieńszego niż jest w rzeczywistości.

Pomimo zastosowanych materiałów i skojarzenia zazwyczaj z ciężkimi, przysadzistymi, drewnianymi stołami, ten stół poprzez kilka zabiegów zyskuje lekką formę i niepowtarzalny charakter.

Kolor stołu został uzyskany poprzez nałożenie kilku warstw barwiącego wosku.

 stol biuro 1

stol biuro 2

Najnowszy temat, jeszcze pachnący drewnem.

Jednym z ostatnich tematów, dosłownie sprzed dwóch tygodni, jest również stół, ale tym razem typowo jadalniany z możliwością rozłożenia. Tu mamy już klasyczną formę blatu i proste nogi, przede wszystkim ze względu na zastosowanie systemu, który pozwala nam „ukryć” wewnątrz mebla wkładki, dzięki którym możemy powiększać blat.

Materiały wykorzystane przy niewidocznych elementach konstrukcyjnych to sklejka, natomiast pozostałe części stołu to drewno jesionowe.

stol rozkladany 1

stol rozkladany 2

Jak widzicie naturalne materiały są wdzięcznym tematem i często nawet z tych ogólnodostępnych w marketach budowlanych można stworzyć interesujące i praktyczne meble, które przy odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji będą nam służyć przez wiele, wiele lat.

Czytany 1102 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi