fbpx

Jak stworzyć tablicę moodboardową?

10 Maj
Kategoria: Wnętrza

W dzisiejszym wpisie pokażę Wam, jak samodzielnie przygotować moodboard, czyli tablicę inspiracji. A po co w ogóle taka plansza?

Moodboard pozwala zestawić i uporządkować nasze myśli. Jesteśmy w stanie zobaczyć na tablicy, czy dane połączenia materiałowe i kolorystyczne będą ze sobą współgrać. Tworzy doskonały wstęp do projektu. 

Najlepiej przygotowywać tablicę moodboardową dla każdego pomieszczenia z osobna, gdyż pozwoli nam to zapanować nad chaosem na planszy. Takie rozwiązanie dla danego wnętrza pokaże nam nie tylko jego układ, ale przede wszystkim wszystkie materiały wykończeniowe, wyposażenie i dodatki.

Jak zabrać się do pracy/tworzenia?

  1. INSPIRACJE

Zacznijmy od poszukania inspiracji w Internecie, np. na Pintereście, w czasopismach czy programach telewizyjnych. Określmy co nam się podoba, co nas interesuje, co chcielibyśmy widzieć w naszym wnętrzu. Zgromadźmy wszystko w jednym katalogu/teczce.

pinterest inspiracje

źródło: pinterest.com

  1. PLAN FUNKCJONALNY UPROSZCZONY

Teraz, jeśli nie mamy planów, dokonajmy pomiarów naszego pomieszczenia. Następnie nanieśmy je na papier lub do darmowego programu komputerowego, niekoniecznie musi być to program do projektowania wnętrz, równie dobrze sprawdzi się program graficzny. Zróbmy to, co będzie dla nas wygodniejsze, to ma być zabawa i przyjemność, a nie nerwy i katowanie jakiegoś programu, z którym nie będziemy mogli sobie poradzić.

Kiedy wnętrze jest już gotowe, wrysujmy meble i inne wyposażenie, żebyśmy zorientowali się, czy nasze wymarzone pomieszczenie pomieści wszystkie elementy, które chcielibyśmy, żeby się w nim znalazły.

projekt funkcjonalny

Czasami uzupełnieniem do rzutu z góry jest kład ściany, czyli jedna wybrana ściana narysowana na płasko, żeby wskazać na niej dane wyposażenie i wykończenie materiałowe. Całość projektu usytuujmy na środku dużego arkusza papieru. Zamknięcie tego etapu pozwala nam zobaczyć obraz całego wnętrza więc czas na… 

  1. DODATKI, WYPOSAŻENIE, WZORY, PRZEDMIOTY

I tu możemy pracować dwojako, albo z czasopismami, z których wycinamy interesujące nas elementy wystroju, wyposażenia wnętrza lub buszując po sklepach internetowych i zapisując sobie dane rzeczy do katalogu na pulpicie komputera. Można oczywiście połączyć jedno z drugim.

  1. PLANSZA

Materiał mamy zebrany, więc trzeba go uporządkować. Drukujemy nasz plan pomieszczenia i przyklejamy do planszy wybrane i powycinane wcześniej z czasopism elementy, albo tworzymy taką planszę w programie graficznym (np. w Photoshopie, Gimpie, Photoscapie itp.). 

Zanim jednak chwycimy za klej, w przypadku wersji drukowanej, rozłóżmy najpierw cały zebrany materiał i spójrzmy na niego obiektywnym okiem, czy wszystko ze sobą współgra, czy nic się nie gryzie. Kiedy wyrzucimy wszystkie zbędne i niepasujące elementy, możemy pozostałą resztę przykleić do naszej planszy. W programie graficznym jest to nieco łatwiejszy proces, bo w każdej chwili możemy coś usunąć, dodać albo przestawić.

salon1

źródła zdjęć (wyposażenia): 1 , 1a , 2 , 3 , 4 , 4a5 , 6 , 7           

pokoj dz1

źródła zdjęć (wyposażenia): 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9

Osobiście lubię, kiedy wyposażenie czy dodatek znajduje się w okolicy punktu wnętrza, w którym ma znaleźć się docelowo, to pozwala moim zdaniem lepiej wyobrazić sobie efekt końcowy. Każdą wybraną i umieszczoną rzecz na planszy numeruję, gdyż później przygotowuję osobne zestawienie wszystkich użytych na planszy elementów i inwestor bez problemu odnajduje rzecz z zestawienia na planie lub odwrotnie.

Spora część osób przygotowuje plansze moodbordowe tylko w formie zestawienia materiałów wykończeniowych, czyli co na ścianę, na podłogę, jakie fronty mebli itd. Są także tworzone moodboardy z pominięciem punktu 2, czyli planu funkcjonalnego. Przedstawiają wyłącznie materiały wykończeniowe, wyposażenie i dodatki.

plansze moodboard 2a

źródła zdjęć: 1 , 2

To też dobre rozwiązanie, jednak moim zdaniem dużo więcej wniesie do naszej planszy plan pomieszczenia wokół którego tworzy się inspiracje. Uważam, że jest to bardziej czytelne przedstawienie wnętrza. 

O czym należy pamiętać przy tworzeniu moodboardu?

  • tło planszy — moim zdaniem najlepiej użyć koloru neutralnego, czyli białej kartki, ewentualnie czarnej, chociaż tu trzeba uważać, bo może przekłamać troszkę kolory. Biel kojarzy mi się z dobrze doświetlonym pomieszczeniem i najlepiej oddaje wybrane kolory;

  • realne przedmioty, materiały — wybierajmy dostępne materiały czy elementy wyposażenia dostosowane do naszego budżetu, pozwoli nam to rzeczowo przedstawić i wyobrazić sobie wnętrze;

  • dwa kolory we wnętrzu to zawsze idealne rozwiązanie i nigdy nie zawodzi;

  • zasada mniej znaczy więcej tu także sprawdzi się idealnie;

  • ale najważniejsza jest dobra zabawa i czerpanie radości z tworzenia takiej planszy. 

To jak, kto ma już taką planszę moodboard za sobą, a kto bierze się do pracy?

Czytany 3270 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi