fbpx

Trendy kolorystyczne na 2019

09 Gru
Kategoria: Wnętrza

No i mamy to! W ubiegłym tygodniu został ogłoszony najbardziej wyczekiwany kolor roku prezentowany przez Pantone i został nim Living Coral 16-1546.

Wybór ten ma symbolizować potrzebę optymizmu i radosnych poszukiwań. Moim zdaniem kolor koralowy idealnie wpisuje się w te doznania, jest żywy i uosabia ekspresję, chęć aktywności, a zarazem jest intymny i lekko tajemniczy.

Nawiązuje do naturalnego otoczenia, które coraz chętniej chcemy żeby znalazło się w naszym domowym zaciszu i stanowiło ukojenie dla codziennego zabiegania.

Kolor Living Coral fantastycznie wpiszę się w nasze wnętrze, nie tylko w formie palety kolorystycznej, ale także w postaci dodatków czy dekoracji do wnętrz.

Przyznam szczerze, że polubiłam go od pierwszego wejrzenia. W poprzednich latach miałam czasami mieszane uczucia, co do wyborów Pantone, natomiast w tym roku uważam, że to strzał w dziesiątkę.

 

Z kolei firma Akzonobel, która jest producentem m.in. marki Dulux postawiła w tym roku bardziej na kolor uniwersalny, jakim został beż w miodo-bursztynowym odcieniu o nazwie Spiced Honey. Kolor ten ma wpływać na stworzenie przestrzeni która pobudza i pozytywnie nastraja, a to z kolei ma oddziaływać na zmianę myśli i marzeń w działania.

Czy jednak tak się stanie? Myślę, że dużo będzie zależeć od połączenia tego koloru z innymi oraz od oświetlenia, ale ze względu na sporą liczbę fanów kolorów beżowych - tak, tak nie mylę się oprócz bieli i szarości, to kolejny kolor na liście najczęściej wymienianych i wybieranych – dlatego też uważam, że będzie bardzo pozytywny odbiór tego koloru na naszym rodzimym rynku wnętrzarskim.

DULUX 2019 Spiced Honey 

zdjęcia pochodzą ze strony https://www.dulux.pl

W Tikkurila kolorem roku 2019 został K319 Flamingo, wpuszczając do naszych wnętrz dużo słońca i radości oraz skojarzeń z wakacyjnym czasem relaksu i wypoczynku.

Według marki jest także odpowiedzią na potrzebę tęsknoty za radosnymi chwilami i wesołymi kolorami oraz „(...) prezentuje pragnienie wyrażania siebie i swojej indywidualności; (...)”.1

Chociaż większości sama nazwa koloru „Flamingo” kojarzyć będzie się z bardzo różowym odcieniem, to tak naprawdę kolor ten wpada bardziej w paletę brzoskwiniową. Jest wyrazisty, nawiązujący do stylu lat '80, ale będzie można zestawiać go z dużą ilością barw.

 Tikkurila 2019 K319 Flamingo

zdjęcia pochodzą ze strony https://www.tikkurila.pl

I na koniec Benjamin Moore, który postawił na elegancki i zarazem zachowawczy kolor Metropolitan AF 690 czyli kolor srebrno – szary.

Prezentuje się bardzo wykwintnie, dostojnie, kojąco i wyciszająco, a na stronie producenta przeczytamy, że nawiązuje do skojarzeń Anglii spowitej we mgle.

W zeszłym roku Benjamin Moore postawił na ostrą czerwień i powiedziałabym, że nutkę szaleństwa, natomiast w tym roku pozostali bardzo powściągliwi.

Na pewno Metropolitan AF 690 to kolor wszechstronny, bo jak już wielokrotnie pisałam, szarości są doskonałą bazą, poprzez swoją neutralność.

benjamin moore 2019 

zdjęcia pochodzą ze strony http://benjaminmoore.pl

Każda z firm prezentujących swoje kolory na rok 2019 chce poprzez barwy wprowadzać do naszych wnętrz radość i optymizm. Z jednej strony bardzo mnie to cieszy, bo są to naprawdę przyjemne i energetyzujące kolory, a z drugiej strony zastanawiam się, może nieco filozoficznie, czy jesteśmy aż tak zdołowanymi i pesymistycznymi ludźmi, że aż tylu producentów chce nas pozytywnie nastrajać poprzez swoje kolory?

Co Wy o tym sądzicie? Jakie jest wasze podejście do trendów kolorystycznych na 2019?

 

1 - fragment cytatu pochodzi ze strony https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/inspiracje/kolekcja_tikkurila_color_now_2019/k319_flamingo

Czytany 2202 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi