fbpx

Case study niedużej łazienki w bloku

27 Sie
Kategoria: Wnętrza

Często z małymi łazienkami w bloku jest spory problem jak zmieścić wszystko i jeszcze mieć przestrzeń. Nie jest to łatwe zadanie, ale też nie niemożliwe do wykonania. Dlatego dzisiejszym wpisem na konkretnym przykładzie chce pokazać jak przeprowadzić taki remont krok po kroku, na co zwrócić uwagę i z jakimi kosztami może się to wiązać.

Od czego zacząć?

Jak zawsze od dobrego planu. Na początek oczywiście pełna inwentaryzacja pomieszczenia. W przypadku łazienki, na której bazuje dzisiejszy wpis, nie do końca początkowo był możliwy taki precyzyjny pomiar ze względu na występujące zabudowy z płytek, które docelowo uległy wyburzeniu. Dlatego inwentaryzację robiłam dwukrotnie, w stanie zastanym łazienki i następnie po usunięciu wszystkim zabudów.

lazienka przed remontem 2

lazienka przed remontem

Krok drugi to plan rozmieszczenia ceramiki i pozostałych elementów wyposażenia.

Przed przystąpieniem do przygotowaniu planu funkcjonalnego łazienki ustaliłyśmy z klientką czego oczekuje, czyli że zostajemy zdecydowanie przy wannie, ale dobrze gdyby była większa, umywalce nablatowej, większej ilości miejsca do przechowywania i pralce otwieranej od przodu, ale głębokości do 45 cm plus do tego ma być jasno i przestrzennie.

To nie lada wyzwanie.

Mając jednak już te podstawowe wymagania mogłam przystąpić do przygotowania propozycji projektowych. Dodatkowym plusem dla mnie jest osobna toaleta, której nie muszę umieścić w tej niewielkiej przestrzeni.

Układ wnętrza nie należał do najłatwiejszym ze względu na ścianę usytuowaną pod kątem co wpływało na znaczne ograniczenie przestrzeni, a niestety nie było możliwości wyburzenia tej ściany i postawienia nowej. Dlatego też finalnie układ wanny i umywalki pozostał praktycznie nie zmieniony, natomiast o optyczne powiększenie łazienki „zawalczyłam” materiałami wykończeniowymi.

Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych podjęta została także decyzja o wymianie instalacji hydraulicznej oraz zmianie usytuowania oświetlenia sufitowego i gniazd. Zawsze są to dodatkowe wydatki, ale tak naprawdę niezbędne przed przystąpieniem do dalszych prac remontowych i zaproponuje to większość rozsądnych wykonawców.

rys tech lazienki plytki

Mamy plan więc co dalej?

Rozplanowanie łazienki gotowe, strategiczne decyzje podjęte więc teraz czas wyboru konkretnych materiałów wykończeniowych jak płytki i elementów wyposażenia oraz przygotowanie wizualizacji przestrzennych. Na tym etapie ustalam również czas realizacji zamówienia dla konkretnie wybranych elementów.

Po przejrzeniu wielu dostępnych rozwiązań na rynku wybrałyśmy konkretne rozwiązania, które przeniosłam do przestrzeni trójwymiarowej, aby móc podjąć ostateczną decyzje.

lazienka wizualizacja1

lazienka wizualizacja2

Decyzja zapadła.

Wybrałyśmy jasne płytki z bardzo delikatnym wzorem drewna w formacie 25x75 cm, dodatkowo na jednej ścianie znalazł się dekor typu „patchwork”, który przez zastosowanie dużej tafli lustra da wrażenie powtarzalności, natomiast na podłodze zaproponowałam panel winylowy ze strukturą drewna w odcieniach szarości. Całość zostanie dopełniona białymi, lakierowanymi meblami oraz blatem podumywalkowym w kolorze beton.

Dzięki zastosowaniu nieco większych formatów płytek i kolorystyki oraz dużej tafli lustra wklejonego w płytki uzyskałam przestrzeń, jasność i optycznie powiększyłam pomieszczenie, czyli spełniłam wszystkie marzenia klientki.

lazienka realizacja

A teraz najważniejsze, koszty.

Chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań czyli „ile będzie kosztować remont takiej łazienki?”

Zarówno łazienka jak i kuchnia to dwa najtrudniejsze i najbardziej kosztowne pomieszczenia do remontu. Jakie to są jednak faktyczne koszty?

Nie ma na to jednej konkretnej odpowiedzi, bo wszystko zależy od gustu i zasobności portfela.

Średnio za płytki w formatach od 30x60 cm trzeba liczyć od 60 zł za 1m2 w górę, nawet do kilkuset złotych za 1 m2. Z dekorami też bywa różnie, jedne są liczone na sztuki, inne nazwane płytką strukturalną są już w cenie za m2 na co warto zwrócić uwagę, bo można czasami całkiem fajnie zaoszczędzić.

Następna rzecz, która będzie miała wpływ na cenę zarówno płytek jak i prac remontowych, to czy kładziemy płytki na ścianach do sufitu czy do określonej wysokości.

Często przy remontach trzeba wziąć pod uwagę wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, a także zmian w układzie usytuowania oświetlenia i gniazd, co również generuje koszty.

No i wisienka na torcie całe wyposażenie w postaci wanny / prysznica, umywalki, toalety, baterii i mebli, a tu również rozpiętość cenowa jest dość szeroka.

Cóż więc pomimo najszczerszych chęci nie da się na pierwszym spotkaniu podać konkretnego kosztorysu remontu i wyposażenia takiej łazienki, jednak średnio można przyjąć kwotę około 15-20 tysięcy złotych.

lazienka przed i po

Podsumowanie.

Najważniejsze rzeczy w super pigułce, o których trzeba pamiętać przystępując do remontu łazienki:

  • wymiarowanie i planowanie układu pomieszczenia;
  • wybór materiałów i wyposażenia oraz ustalenie dostępności i terminów realizacji zamówień;
  • prace remontowe, m.in. wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej (jeśli zachodzi taka potrzeba) oraz zmiana usytuowania oświetlenia;
  • ewentualne wyburzenia i/lub stawianie ścianek itd.;
  • jeśli przewidujemy meble na zamówienie, to po ułożeniu płytek powinniśmy skontaktować się ze stolarzem i umówić na ostateczne pomiary mebli;
  • biały montaż, czyli czas kiedy powinniśmy mieć wszystkie niezbędne elementy wyposażenia na stanie.

Remonty łazienek nigdy nie są łatwym tematem, ale jeśli podejdziemy do tego z głową i gotowym planem, który będziemy konsekwentnie realizować punkt po punkcie to nie będzie to udręka a czysta przyjemność, także trzymam kciuki i do dzieła!

Zdjęcia z realizacji są autorstwa Sylwii Dominikowskiej z HouseStudio

Czytany 857 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi