fbpx

Ile kosztuje remont i na czym nie warto oszczędzać ? CZĘŚĆ 1

12 Lis
Kategoria: Wnętrza

Remont to często drażliwy temat kojarzący się z ogromną ilością stresu i nerwów, dlatego pozwoliłam sobie odczarować trochę ten strach odpowiadając na kilka pytań, które mam nadzieję, że pomogą rozwiać Twoje wątpliwości.

Miesiąc temu spotkałam się on-line z Anią z @potaniosciblog i porozmawiałyśmy na temat remontów i kosztów takiej inwestycji.

Czego dowiesz się z pierwszej części tego artykułu, który jest transkrypcją filmu nagranego pod koniec września?

  • Czym zajmuje się architekt wnętrz i czym różni się od dekoratora wnętrz?
  • Na czym nie warto oszczędzać i co polecam zrobić w pierwszej kolejności?
  • Czy są drogie i modne rozwiązania, które nie mają sensu? 

 

Czym zajmuje się taki architekt wnętrz? Czym on się różni od dekoratora wnętrz? Zanim zaczęłyśmy rozmawiać dla mnie to były takie same pojęcia, myślałam, że są to synonimy, które się wymieniają jeśli chcesz je użyć zamiennie w zdaniu. 

No nie do końca to tak wygląda, chociaż wiem, że wiele osób myli pojęcia, zarówno architekta, że się tak wyrażę ogólnego, architekta wnętrz i dekoratora wnętrz, a to są tak naprawdę trzy różne zawody. Nawet jakiś czas temu pisałam o tym na blogu artykuł, wyjaśniając każde z tych pojęć. Jest różnica rzeczywiście między architektem wnętrz czy też projektantem wnętrz i dekoratorem wnętrz.

Architekt wnętrz zajmuje się strikte projektowaniem wnętrz, czyli mówimy tutaj o funkcjonalności wnętrza, często wiąże się to także z jakimiś wyburzeniami ścian działowych. Planujemy cały układ mieszkania, domku jednorodzinnego bądź poszczególnego wnętrza, natomiast dekorator wnętrz, jak sama nazwa wskazuje zajmuje się stylistyką i dekorowaniem wnętrz, czyli tutaj możemy mówić o firankach, poduszkach, czyli takie stylistyczne i bardzo dekoracyjne rzeczy. Często z takimi osobami współpracują fotografowie od wnętrz, którzy robią zdjęcia do czasopism czy nawet na jakieś portale branżowe i taka osoba świetnie przydaje się do takich rozwiązań.

 

Czyli jeżeli mamy taki „grubszy” projekt, chcemy po prostu pozmieniać nasze pomieszczenie , tak jak np. ja chcę zmienić całkowicie swoją kuchnię, która zrobiona jest po szkocku, czyli całkowicie nie funkcjonalnie, to ja wtedy zgłaszam się do Ciebie i Ty mi wtedy mówisz „słuchaj tutaj ściankę można przestawić, tutaj można tak zrobić żeby było bardziej funkcjonalnie, żeby dla Ciebie było też bardziej ergonomicznie”, na przykład, tak?

Dokładnie tak, żeby to wnętrze było funkcjonalne, ergonomiczne, praktyczne, żeby Tobie przyjemność sprawiało korzystanie z tej kuchni i też ułatwiało korzystanie z niej przygotowując posiłki czy piecząc jakieś ciasta. To ma być przyjemność, a nie udręka, że np. blat jest za wysoko, albo za nisko, zlew jest nie umieszczony w tym miejscu, gdzie potrzeba, no to są takie podstawowe rzeczy, które powinny być zrobione zgodnie z zasadami ergonomii.

 

Mhh...a powiedz mi teraz, bo ja planuje u siebie bardzo dużo remontów, ale jeżeli ktoś np. kupuje mieszkanie i planuje taki remont od A do Z i ma na to środki, to na czym absolutnie nie warto oszczędzać i co byś poleciła zrobić w pierwszej kolejności? Myśląc o tym, że to mieszkanie będzie zrobione całkowicie od nowa. 

Czyli mówimy o kapitalnym remoncie?

 

Tak.  

Kapitalny remont rzeczywiście wiąże się ze sporą liczbą wyzwań i nie jest to łatwy temat, ale z drugiej strony też bardzo wdzięczny i przyjemny w efekcie finalnym. Często widać bardzo dużą zmianę, jak było przed i jak jest w tym momencie i te różnice bywają kolosalne. To jest rzeczywiście najfajniejszy efekt i najfajniejsze wrażenie, natomiast tak jak mówisz są rzeczy na których absolutnie nie można oszczędzać i na pewno są to wszelkiego rodzaju, że się tak wyrażę, rzeczy podtynkowe, czyli np. mówimy o stelażu podtynkowym do toalety podwieszanej, o armaturze, gdzie teraz bardzo modne są baterie podtynkowe, czy to jest umywalkowa, wanno, prysznicowa. To wszystko są rzeczy, na których absolutnie nie możemy oszczędzać, choćby ze względu na to, że idzie to w ścianę, czy też zabudowę kartonowo-gipsową i mamy to przysłonięte najczęściej, jeśli chodzi np. o łazienkę, płytkami. W większości jednak do tej pory, cały czas robimy płytki w łazienkach, no i teraz gdybyśmy zastosowali coś tańszego i za 2-3 lata, a już nie mówię nawet szybciej, „strzeli” nam coś to jest problem, bo trzeba się w jakiś sposób do tego dostać. To są naprawdę absolutnie rzeczy na których nie można oszczędzać, muszą być dobre jakościowo, bo jeśli takie są to służą nam przed wiele, wiele lat.

Drugą rzeczą, jeśli mówimy o takim kapitalnym remoncie, jest hydraulika i elektryka. Jeśli kupiliśmy mieszkanie z tak zwanego rynku wtórnego, no to często nie wiemy jak wygląda ta elektryka, często jest to mieszkanie, które ma te 15-20 lat więc elektryka w ogóle nie jest dostosowana do dzisiejszych czasów i do ilości sprzętu, które na ten moment używamy.

Kiedy zaczynam pracę w takich mieszkaniach to od razu, wraz z ekipą wykończeniową, z którą współpracuję, zaznaczamy klientowi, że to jest numer jeden. Zawsze zaczynamy od wymiany wszystkich podłączeń wodno-kanalizacyjnych i elektryki.

Jeśli takie rzeczy nie są zrobione od razu, na początku, to zawsze jest tak, że kończy się remont i za pół roku, rok pęka nam rurka i jest wtedy problem. Mamy wszystko pięknie wykończone, położone np. w łazience płytki, a tu trzeba kuć, następnie rozebraną rzecz zrobić od nowa, czasami się tak zdarza, że możemy nie dostać już płytek, które mamy położne na ścianie, bo nie zostawiliśmy sobie po remoncie kilku sztuk na zapasie i robi się wtedy naprawdę duży problem. Pojawiają się nie potrzebne nerwy, stres, szukanie na szybko ekipy czy fachowca, który pomoże rozwiązać nam problem.

 

Czy są jakieś teraz, zwłaszcza w tym polskim budownictwie, takie super modne rozwiązania na ten moment, które są drogie a nie mają w ogóle sensu? Taką jedną rzeczą która mnie zastanawia, ja tego nie widziałam na żywo, ale moje koleżanki teraz budują domy, to jest takie te wbudowane odkurzacze w ścianę (uzupełnienie – chodzi o odkurzacz centralny). 

Powiem szczerze, że akurat w moim przypadku i z klientami, z którymi ja współpracuję, to jakoś nie widzę zainteresowania takim rozwiązaniem. Ostatni raz zdarzyło się to może jakieś 2-3 lata temu.

 

Wydaje mi się, że to kosztuje kilkanaście tysięcy złotych?  

Tak i trzeba bardzo szybko o tym myśleć i planować, bo to też jest związane z wszystkimi podłączeniami, rozwiązaniami więc musimy myśleć o tym na szybkim etapie. Ale tak jak mówisz jest to dość kosztowne i w mojej ocenie troszeczkę bardziej bajer niż jakaś taka naprawdę super funkcjonalność.

 

Więc lepiej te pieniądze zainwestować w lepszą hydraulikę, elektrykę, w lepsze te podstawy i żeby one były dobrze zrobione, to później będą nam niosły oszczędności. Ja mogę na swoim przykładzie powiedzieć, u mnie w domu jest elektryczne ogrzewanie, które jest bardzo popularne w szkockich domach, tzn. grzejniki są podłączone po prostu pod prąd i w ten sposób ogrzewamy pomieszczenia. U siebie kilka lat temu zrobiliśmy ogrzewanie gazowe i u mnie to jest coś niesamowitego, to był bardzo duży wydatek, ale miesięcznie na rachunkach za ogrzewanie jest niesamowita oszczędność. 

Na pewno. Powiem szczerze, że w Polsce zdecydowanie idzie się bardziej w ogrzewanie gazowe, elektryczne rzadko ze względu właśnie na koszty. I właśnie nie mówię tu o kosztach na początku, tych startowych, tylko później przy eksploatacji. Niestety ogrzewanie elektryczne wychodzi bardzo, bardzo drogo.

 

To tyle na dziś, a już za dwa tygodnie odpowiem na kolejne pytania, miedzy innymi:

  • Jak planować budżet remontowy i co musisz wziąć pod uwagę?
  • Ile założyć zapasu w budżecie remontowym?
  • Czy są jakieś triki wnętrzarskie, które można zastosować w mieszkaniach na wynajem lub podczas szybkiego remontu?

A jeśli chcesz już znać odpowiedź na wszystkie pytania to zapraszam do obejrzenia filmiku :) 

Czytany 786 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi